Imbir do herbaty

Wiem wiem, temat oklepany jak jajecznica , ale ja korzeń imbiru odkryłam dopiero tej jesieni, więc nadal się nim zachwycam.  I nadal szukam najlepszego sposobu wykorzystania jego właściwości, głównie tej rozgrzewającej, głównie do herbaty, najlepiej w skondensowanej formie. Dodawanie po plastrze świeżego też mi odpowiada, ale tym razem postanowiłam go (wy-)gotować, jak radzą specjaliści. Przepis nie jest idealny, bo to dopiero prototyp, ale myślę że ma potencjał;) Następnym razem dam zdecydowanie mniej wody, zrezygnuję z cukru, a zamiast niego dodam do przestudzonej mikstury trochę miodu. Jakieś podpowiedzi?

SKŁADNIKI:

* szklanka wody * 150 gram świeżego imbiru * dowolne przyprawy korzenne (u mnie 10 goździków i 5 ziarenek ziela angielskiego) * 3 łyżki nierafinowanego cukru 

WYKONANIE:

Imbir obrać i drobno pokroić, wrzucić do wody, dodać pozostałe składniki i podgrzewać aż cukier się rozpuści.  Gotować ok 20 minut pod przykryciem. Wlać do buteleczek i po przestudzeniu przechowywać w lodówce.

Dolewać do herby, gdy potrzeba. Wspaniale rozgrzewa, delikatnie piecze podniebienie, mmm…

Ziołomiód sosnowy

Miód to jeden z produktów, które zawsze mam w domu. Zazwyczaj kupuję miód gryczany ciemny, o mocnym smaku.  Zazwyczaj słodzę nim poranną herbę, popołudniową zresztą też… Dziś oprócz niego w sklepie pszczelarskim kupiłam na spróbowanie ziołomiód sosnowy.  Smak ma nieziemski, a właściwie to bardzo ziemski. Leśny. Omatko! Taki dobry. Już dawno nie zachwyciłam się czymś (jedzeniem) aż tak bardzo. Później przeszperałam pół internetu w poszukiwaniu informacji na temat ziołomiodów, bo jedzenie to moje hobby;) Oprócz tego, że ziołomiody są pyszne stosuje, się je w profilaktyce zdrowotnej. Kilka następnych smaków ustawia się w kolejce do wypróbowania, będę się leczyć;)

Wśród wielu roślin leczniczych występują też takie, które nie posiadają odpowiednio wykształconych kwiatów lub nie produkują nektaru. Z niektórych gatunków przygotowuje się wywary, napary lub maceracje. Dodając cukru do takich produktów, można uzyskać cenne i bogate w składniki odżywcze źródło pokarmu dla pszczół, które gromadzą je w plastrach. W ten sposób powstają ziołomiody. Podobnie jak miody, są to produkty polecane osobom starszym lub narażonym na działanie skażonego środowiska. Wywierają korzystny wpływ w stanach wyczerpania organizmu. Jako produkty o niskim stopniu przetworzenia, zawierające składniki pokarmowe w formie łatwo przyswajalnej. W porównaniu do tradycyjnych miodów, ziołomiody charakteryzują się wyższą zawartością składników mineralnych. Przeciętnie ich stężenie wynosi od 0,05% (głogowy) do 0,45% (sosnowy)*.

* Tekst pochodzi z tej strony.

Poleca wiekowa wyczerpana i narażona na działanie skażonego środowiska Pani Kanka.

Reklamy